Oszczędzaj swoje pieniądze.

Decydując się na rozpoczęcie oszczędzania swoich pieniędzy wielu z nas ma problem ze zdecydowaniem się – jak właściwie powinno się to robić. Czy lepiej jest ryzykować, decydować się na powierzenie pieniędzy na przykład maklerowi, czy też lepiej pójść z naszymi pieniędzmi do banku i złożyć je na lokacie? Decyzja ta jest naprawdę trudna, gdyż wraz z nią decydujemy o szeregu innych spraw. Przede wszystkim o tym, ile jesteśmy w stanie zarobić maksymalnie. Poza tym – decydujemy, jak bardzo ryzykujemy naszymi pieniędzmi. No i ostatecznie – na jak długo chcemy je przeznaczyć na inwestycję, to znaczy po prostu – zamrozić. Nic więc dziwnego, że decyzja o oszczędzaniu budzi tak wiele wątpliwości, że tak długo zajmuje nam podjęcie ostatecznej decyzji.

Czy ryzyko jest dobre?

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć sobie głęboko do serca jest świadomość, że inwestowanie pieniędzy w inny sposób niż lokata (na przykład inwestycja w dzieła sztuki, lub też inwestycje na giełdzie, czy inwestycje w biznes) wiąże się zawsze z dość sporym ryzykiem. Nawet jeśli osoby proponujące ten sposób inwestycji zapewniają, że nie ma w niej najmniejszego ryzyka, należy pamiętać, że jest dokładnie na odwrót. Powierzając pieniądze maklerowi musimy liczyć się z tym, że nasze akcje mogą pójść w dół, a my stracimy większość, lub całość naszych oszczędności życia. To chyba zbyt duże ryzyko, no chyba, że mamy oszczędności dużo i możemy je podzielić – część zainwestować na giełdzie, część powierzyć na lokatę.

Lokata to niemal zawsze dobre rozwiązanie. Daje pewność zysku. Choć jest on niższy niż w bardziej ryzykownych inwestycjach, to jednak wiemy, że przychodząc do banku po określonym terminie na pewno dostaniemy do ręki nasze pieniądze, powiększone o ilość odsetek. Nasza inwestycja jest ubezpieczona, wiemy więc, że na tym nie stracimy. Zyskać możemy natomiast różnie.

Na jak długo zakładać lokatę?

Nasz zysk zależy przede wszystkim od długości lokaty. Jeśli wybieramy lokatę krótkoterminową – nie zarobimy wiele, ale za to wiemy, że niedługo nasze pieniądze znów będą dla nas dostępne – nie zamrażamy ich na kilka lat. Nie ryzykujemy więc utraty odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty. To dobra opcja zwłaszcza w wypadku dużej ilości pieniędzy. Inaczej jest z lokatą długoterminową. Co prawda dużo więcej na niej zyskamy, ale przez dłuższy czas nie możemy korzystać z naszych pieniędzy. To dobry pomysł na przykład wtedy, gdy odkładamy pieniądze dla naszych dzieci na studia. Wówczas możemy też rozejrzeć się za takimi lokatami, które oferują możliwość stałego dopłacania do danego kapitału. Wtedy możemy na przykład co pół roku dokładać do danej kwoty kolejne środki, od których także urastać będą odsetki. Taki fundusz przyda nam się bardzo, gdy nasze dziecko skończy liceum i będziemy musieli utrzymać je na studiach.

Przed założeniem lokaty powinniśmy więc dobrze przemyśleć na czym nam zależy, jak długo jesteśmy w stanie nie mieć dostępu do naszych pieniędzy, oraz jak wiele chcemy zarobić. To kluczowe pytania w przypadku zakładania lokaty pieniężnej.

Admin

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.