Na czym polega elastyczność lokaty?

Poszukując odpowiedniej oferty lokaty dla siebie można napotkać produkt pod nazwą lokata elastyczna. Na czym polega elastyczność takiego produktu i czym wyróżnia się od innych lokat?

Cechy charakterystyczne lokaty elastycznej

Elastyczność lokaty zależy od oferty danego banku, gdyż w jednym jej elastyczność może polegać na zmiennym oprocentowaniu (uzależnionym od referencyjnej stopy oprocentowania WIBOR i marży banku), a w innym może to być możliwość zerwania lokaty przed czasem z zapewnieniem wypłaty odsetek. Są to korzystne warunki, które przydadzą się osobom niemającym pewności czy w najbliższym czasie nie będą potrzebne im pieniądze.

Można zauważyć, że często otwarcie atrakcyjnej lokaty może wiązać się z obowiązkiem otwarcia konta. Dlatego też przed dokonaniem wyboru należy przeanalizować oferty konkurencyjnych banków. Przy wyborze lokaty trzeba wziąć pod uwagę na takie parametry jak:

  • oprocentowanie (najlepiej wysokie i stałe);
  • kapitalizacja odsetek (im częściej tym lepiej),
  • gwarancja wypłaty zgromadzonych środków nawet w sytuacji zerwania lokaty.

Elastyczność to cecha, do której banki stosują się w różny sposób. Przede wszystkim w lokacie elastyczny może być jej czas trwania. Dowolność obejmuje czasem również oprocentowanie, które może być stałe bądź zmienne. Oprocentowanie stałe to takie, którego bank nie możliwości zmienić bez względu na okoliczności. Tymczasem w przypadku lokat dynamicznych (progresywne) oprocentowanie rośnie z czasem.

W przypadku mBanku elastyczność została wpisana nawet w nazwę lokaty. W tym przypadku dostosowanie do potrzeb klienta jest widoczne w sposobie jej zakładania (można dokonać tego online). Warto wspomnieć, że oferta mBanku jest dostosowywana do zmieniających się potrzeb klientów, więc produkty są zgodne z obecnymi trendami i wymaganiami klientów.

Lokata elastyczna mBanku jest dostępna zarówno dla obecnych jak i nowych klientów, ale wiąże się z koniecznością założenia konta w tym banku. Jej zaletą jest możliwość otwarcia przez internet. Lokata ta jest objęta gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości 100 000 euro. Oprocentowanie lokaty elastycznej wynosi 0,5% w skali roku, można ją założyć ma okres od 1 dnia do nawet 30. Pozwala to na zarobek zgromadzonych środków już od pierwszego dnia trwania lokaty. Klient może sam wskazać konkretną datę zakończenia lokaty, dzięki czemu ma świadomość, kiedy pieniądze powiększone o odsetki wrócą do niego. Lokata elastyczna posiada ogranicznik w postaci wskazania kwoty minimalnej i jest kwota 500 zł.

Zobacz także:  Lokaty bankowe jako dobry sposób na inwestycję?

W przypadku elastycznych lokat pieniądze mogą pracować na siebie nawet przez bardzo krótki okres czasu, nie są zamrożone długoterminowo, a jednocześnie właściciel posiada pełną kontrolę nad finansami. W przypadku poszukiwań dopasowanej do potrzeb lokaty można zwrócić uwagę na lokaty dynamiczne. Lokata dynamiczna to rodzaj depozytu, w ramach którego oprocentowanie rośnie lub spada w następujących po sobie miesiącach zdeponowania środków. Lokatą dynamiczną jest również lokata progresywna, gdzie stawka odsetek rośnie wraz z upływem czasu. Zazwyczaj lokaty dynamiczne są długoterminowe, natomiast w przypadku lokat progresywnych, gdy kapitalizacja jest dokonywana po każdym pełnym miesiącu zerwanie umowy może nastąpić bez utraty wypracowanych odsetek. Lokaty progresywne również wskazane są dla osób, które planują długoterminowe oszczędzanie. Jest to wygodny depozyt dla osób chcących posiadać stały dostęp do swoich środków, ale trzeba posiadać gotówkę, z której nie będzie można korzystać przez dłuższy okres czasu.

Admin
Lokaty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.