
Kto może wziąć kredyt samochodowy?
O kredycie samochodowym myśli wiele osób, które chcą zakupić nowy samochód, ale niekoniecznie mogą sobie na niego pozwolić. Kto może wziąć kredyt samochodowy i jakie należy spełnić warunki?
Czym jest kredyt samochodowy? Jest to rodzaj umowy zawierany pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, która obejmuje pożyczenie określonej kwoty na zakup pojazdu. Oczywiście jak każdy kredyt jest on dodatkowo powiększony o odsetki. Oprocentowanie tego rodzaju kredytu jest zazwyczaj korzystniejsze niż kredytu gotówkowego. Banki czasami wymagają, by samochód, który kredytujemy był nowy, ale czasami pozwalają też na zakup samochodu używanego. Wszystko zależy od oferty i banku. Dlatego musimy to sprawdzić, jeśli mamy już upatrzony model, w przypadku niektórych banków żądają one, aby wiek samochodu nie przekroczył określonej ilości lat. Warto zastanowić się też gruntownie, czy potrzebujemy samochodu nowego, który jest na wstępie drogi, czy samochodu używanego, który jest tańszy, ale którego koszty z czasem rosną. To jedna z istotniejszych decyzji, również podobnie jak ta dotycząca wyboru oferty kredytowej.
O tym pamiętaj nim weźmiesz kredyt
Pamiętajmy, że zakup samochodu za pomocą kredytu to nie tylko sama pożyczana kwota, ale też odsetki i prowizja. Utrzymanie samochodu wiąże się również z dodatkowymi wydatkami na jego utrzymanie. Oczywiście mowa między innymi o zakupie paliwa czy ubezpieczenia. Co bank bierze pod uwagę weryfikując wniosek? Przede wszystkim poprawność dokumentów oraz naszą zdolność kredytową. Decyzja o przyznaniu kredytu może potrwać kilka dni. Bank powinien poinformować nas zarówno o pozytywnej, jak i negatywnej decyzji. Jeśli decyzja okaże się odmowna warto zapytać skąd ona wynika. Nie warto też rezygnować z kredytu, zawsze możemy złożyć wniosek w innej placówce, która ma inne wymagania.
Kredyt samochodowy może wziąć zarówno osoba prywatna, jak i firma, jednak aby tak się stało potrzebny jest stały dochód. Stanowi on dla banku gwarancję miesięcznej spłaty. Kredyt tego rodzaju jest kredytem celowym, a więc musi zostać wykorzystany na zakup pojazdu takiego jak samochód, motor, autobus czy motorówka. A co ze zdolnością kredytową? Jest ona najważniejszym elementem, udzielanego kredytu, który zostanie udzielony tylko wtedy, gdy posiadamy zarobki na określonym poziomie, dlatego kredytobiorca musi posiadać określone dochody. Dochód nie musi oczywiście pochodzić z umowy o pracę, choć jest ona najwygodniejszym źródłem dochodów. Jeśli pochodzą one z umowy o dzieło lub zlecenie, też mamy szanse. Jak również wtedy, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą. Udzielany kredyt oferowany jest na różnych warunkach, niektóre z nich wymagają wkładu własnego i później za to mamy lepsze warunki kredytowania. Im większa jego wartość tym zazwyczaj niższe oprocentowanie. Przez co koszty zobowiązania ulegną obniżeniu. Wkład własny stanowi też dla banku dodatkowe zabezpieczenie, w razie kłopotów z późniejszą spłatą. Choć głównym zabezpieczeniem jest brany pod kredyt samochód, który stanowi do momentu spłaty kredytu własność banku. Biorąc kredyt bank nie zwraca uwagi na to, czy mamy prawo jazdy, czy nie, za to musimy mieć odpowiednie dochody oraz być pełnoletni. Dlatego samochód możemy zakupić nawet wtedy, gdy nie mamy jeszcze prawa jazdy lub kupujemy samochód dla kogoś innego. Jak widać kredyt samochodowy, to rozwiązanie, które pomoże wielu osobom, które planują zakup pojazdu, ale nie mają pieniędzy, by go zakupić i potrzebują pomocy.