Kim jest rentier?

Życie z dochodu pasywnego, niezależnego od pracy na etacie to cel coraz większej grupy inwestorów indywidualnych. Kim jest rentier w praktyce i czy trudno nim zostać?

Co może wygenerować dochód pasywny?

Rentier generuje dochody pasywne, a to znaczy, że bardzo często żyje z odsetek. W Polsce najlepsze sposoby na uzyskanie niezależności ekonomicznej to wynajem nieruchomości, zakładanie lokat bankowych premium z negocjowanym oprocentowaniem, czerpanie zysków z dywidend, czy przyznanych patentów. Można również podejść do sprawy czysto biznesowo i założyć w pełni zautomatyzowaną działalność, chociażby sklep internetowy z dobrami cyfrowymi. Według wypowiedzi rentierów do niezależności ekonomicznej potrzeba nie tylko dobrego pomysłu, ale przede wszystkim kapitału, a zatem długoterminowe oszczędzanie to jeden z najważniejszych czynników sukcesu.

Odróżnianie aktywów od pasywów

Dochody pasywne generuje kapitał oraz posiadane aktywa. Podstawowa nauka dla rentiera to oddzielanie zbędnych kosztów i niekorzystnych instrumentów inwestycyjnych. Przyda się również zdolność przewidywania kryzysów finansowych. Lokata bankowa u rentierów sprawdza się ze względów bezpieczeństwa. Banki doceniają najbardziej klientów bogatych i w takich warunkach chętnie negocjują oprocentowanie, przydzielają indywidualnego doradcę, czy bardziej opłacalne fundusze inwestycyjne. Jeden rentier jest warty więcej od tysięcy klientów, co jest bardzo motywującym porównaniem. Największa bolączka rentierów to zmienny system podatkowy, w tym podatek od wyprowadzenia kapitału za granicę, czy pędząca inflacja. Rentier, który wykorzysta relokację pod kątem ograniczenia kosztów życia jest w stanie znacznie szybciej osiągnąć niezbędne dochody pasywne.

Gdzie rentierzy żyją najczęściej?

Rynek finansowy i wykorzystanie procentów składanych wydaje się najlepszym pomysłem dla rentierów. Utrzymanie własnego biznesu z możliwością skalowania i automatyzacji również. Najwięcej rentierów na świecie znajduje się w Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz w Japonii. Polska zajmuje ostatnie miejsca w tej kategorii, chociaż szybko goni kraje najszybciej rozwijające się. Lokaty bankowe ze względu na bezpieczeństwo to jedno z podstawowych narzędzi zabezpieczenia bardzo dużego kapitału.

Zobacz także:  Organy Narodowego Banku Polskiego
Admin
Lokaty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.