Czy warto założyć lokatę bankową ?

Oszczędzanie podobno prowadzi do tego, że nigdy nie braknie nam pieniędzy i będziemy mogli pozwalać sobie na pokrycie nieprzewidzianych wydatków, czy regularne „większe zakupy” takie jak wyjazd na wakacje każdego roku, zakup sprzętu RTV i AGD. Jedną z najbardziej popularnych i ogólnodostępny form oszczędzania są lokaty bankowe, ale czy naprawdę to słuszne rozwiązanie jeśli chcemy zaoszczędzić trochę grosza ?

Oferty banków są widoczne niemal wszędzie – począwszy od audycji radiowych, reklamach w gazetach czy też proponowanych przez aktorów w telewizji niesamowitych okazjach. Proponowane są nam lokaty bankowe, pożyczki, kredyty czy też konta osobiste. Czy jednak zasadne jest korzystanie z tych wszystkich „niesamowitych” ofert ? Zastanówmy się na czym polega na przykład oferta lokaty bankowej – przychodzimy do banku, zasiadamy w wygodnym fotelu i podpisujemy umowę w ramach, której powierzamy swoje oszczędności bankowi na określony w umowie czas. Za to bank wypłaci nam oprocentowanie, którego wysokość również zostaje zapisana w umowie o lokatę bankową. Czy jednak wysokość tego oprocentowania pozwoli nam realnie zaoszczędzić i odłożyć sporo pieniędzy, dzięki czemu stać nas będzie na zagraniczne wakacje, nowy samochód i jeszcze inne zakupy ?

Wysokość realnego oprocentowania lokaty bankowej to zazwyczaj 3, 4, ewentualnie 5 %. Załóżmy, że mamy 100 000 zł i zdecydujemy się wpłacić je na lokatę bankową. Jeśli bank zaoferuje nam 4 % to w skali roku możemy liczyć na 4 000 zł dodatkowych pieniędzy. Czy rzeczywiście wystarczy nam to na sfinansowanie naszych potrzeb ? Pewnie nie, ale przecież to zawsze dodatkowe 4 000 zł, których nie mielibyśmy gdyby nie lokata bankowa. Pozostaje jednak inne pytanie – czy mamy 100 000 zł, które możemy „zamrozić” w banku, bo trzeba pamiętać, że powierzonych bankowi pieniędzy nie możemy wypłacać „od tak”, no chyba, że inaczej stanowi podpisana umowa.

Zobacz także:  Rodzaje lokat bankowych

Lokaty bankowe z możliwością wypłaty z dnia na dzień na szczęście są coraz większą powszechnością, dlatego nie ma obawy o to, że pieniędzy nie będzie można wypłacić, nie tracąc zgromadzonych odsetek. Należy jednak przywiązać do tego szczegółu znaczącą uwagę gdy podpisujemy umowę, tak by nie okazało się potem, że na skutek nieprzewidzianych zdarzeń będziemy potrzebowali pieniędzy, a ich wypłata okaże się niemożliwa.

Admin
Lokaty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.