Czy warto porównywać lokaty bankowe?

Zwykło się mówić, że na lokacie bankowej zawsze można zarobić. Jest to prawdą, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Powiedzmy, że udało ci się zaoszczędzić 100 zł. Czysty zysk! Ale jeżeli dowiedziałbyś się, że mogłeś zarobić 150 zł to tak naprawdę, zarobiłeś sto złotych, czy straciłeś pięćdziesiąt złotych.

Taki dylemat można w bardzo skuteczny sposób rozstrzygnąć. Mianowicie, korzystając z porównywarki lokat bankowych, porównując lokaty, zawsze wybierzesz tą, która bardziej cieszy się popularnością, która cechuje się wyższym oprocentowaniem lub jest oparta na korzystniejszych warunkach. Samo działanie porównywarek lokat jest bardzo intuicyjne.

Np. Po wpisaniu kwoty, jaką chcemy zdeponować, zaznaczamy okres, na jaki chcielibyśmy ulokować swoje oszczędności. Następnie możemy opcjonalnie zakreślić funkcję, jeżeli jest dostępna, to jest określenie, czy jesteśmy nowymi klientami banku. Da nam to możliwość wyselekcjonować oferty skierowanej właśnie do tej konkretnej grupy osób. Po czym klikamy, porównaj.

Dodatkowe szczegóły widoczne w ofertach lokat.

I oto przed naszymi oczami pojawia się spis zawsze aktualnych ofert proponujące lokaty bankowe. Warunki, jakie zaznaczyliśmy w formularzu, zostały w pełni uwzględnione i mamy pewność, że wybrane lokaty będą odpowiadać naszym oczekiwaniom. Każda lokata bankowa ma pewne plusy i minusy. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i sprawdzić wszystkie warunki, jakie przewiduje współpraca z bankiem. Chyba najbardziej zależałoby nam, by plusy w postaci ponadprzeciętnych osiągów zdominowały ewentualne minusy dlatego, o jakie szczegóły może chodzić?

Oprocentowanie

  • Odsetki przed podatkiem.
  • Podatek od odsetek.
  • Odsetki po podatku.

Te podstawowe szczegóły produktu, jakim jest lokata, dają nam realne założenia, na jakie zobowiążemy się, podpisując umowę. Inne ważne szczegóły mogą wpływać na bezpieczeństwo naszych zdeponowanych środków. Np. informacja-Depozyty gwarantowane w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty stanowiącej równowartość w złotych (200,000 euro). Inny detal to informacja, że lokata jest odnawialna automatycznie na taki sam okres i na takich samych warunkach. Ten aspekt jest o tyle ważny, ponieważ przy założeniu, że jako nowi klienci możemy liczyć na wyższe oprocentowanie, tak przy odnowieniu lokaty, często procent uśredniony jest do standardowych warunków. To właśnie wcześniejsze zapoznanie się z warunkami może sprawić, że tuż przed zakończeniem okresu lokaty nie będziemy podejmować dalszej współpracy, a tym samym nie stracimy potencjalnego zysku. Porównywanie ofert lokat bankowych jest bardzo wygodną i łatwą formą uświadomienia sobie, jak wiele możemy zyskać i jak bardzo możemy zminimalizować ryzyko podjęcia decyzji, która nie będzie zbyt korzystna dla naszego kapitału. Oszczędzanie oznacza analizowanie rynku i wybierane tego, co wpłynie na nasz progres. Nie oznacza z kolei podawanie się pod wpływ reklam i niesprawdzonych opinii.

Zobacz także:  Lokaty bankowe jako dobry sposób na inwestycję?
Admin
Lokaty

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.