
Co warto wiedzieć o lokatach?
Posiadanie oszczędności może okazać się nie tylko przydatne na różne okazje, ale często również konieczne, aby sprostać nieoczekiwanym wydatkom. Jednak oszczędzając warto również zadbać o to, aby przy okazji pomnażać swój zysk. Można robić to na różne sposoby, o mniejszym lub większym stopniu ryzyka. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj im mniejsze ryzyko, tym mniejsze zyski. Lokaty należą do sposobów inwestowania i oszczędzania, które nie gwarantują oczywiście aż takich zysków, jak na przykład inwestowanie na giełdzie, ale zyski te wcale nie muszą być małe, jeżeli tylko wybierze się dobrą lokatę w dobrym banku.
Ten sposób oszczędzania i pomnażania środków jest również bezpieczny z tego powodu, ze w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości (czego prawdopodobieństwo i tak nie jest zbyt duże) środki zostaną zwrócone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Lokaty bankowe mogą mieć różna wysokość oprocentowania i może zależeć ona od różnych czynników. Przede wszystkim znaczenie ma tu wysokość stóp procentowych ustalanych przez Bank Centralny, czyli w przypadku naszego kraju Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie lokat może być również stałe, czyli niezależne od zmian stóp procentowych. Wszystko zależy od rodzaju lokaty jaka się wybierze, a ważna jest to również umiejętność pewnego przewidywania jak mogą mieniać się stopy procentowe. W przypadku wyboru lokaty ze zmiennym oprocentowaniem ryzykuje się jego obniżeniem, kiedy stopy procentowe spadną, ale z drugiej strony można wiele zyskać w przypadku ich podniesienia. Odwrotna sytuacje ma oczywiście miejsce w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem. Tam nie ryzykuje się obniżeniem oprocentowania w przypadku obniżenia wartości stóp procentowych, ale również traci się możliwości zysku, kiedy stopy procentowe wzrosną.
Decydując się na lokatę trzeba oprócz oprocentowania zwrócić uwagę na czas jej trwania, ponieważ z reguły jest tak, że podczas trwania lokaty nie ma możliwości wybrania z niej środków. Ściślej mówiąc taka możliwość istnieje, ale wiąże się ona z utrata większości wypracowanego zysku. W zależności od tego, na jaki okres chce się umieścić na lokacie pieniądze, mamy do wyboru dwa rodzaje lokat, jakimi są długoterminowa lokata bankowa, trwająca rok lub nawet dwa lub trzy lata oraz lokata krótkoterminowa, np. miesięczna, czy kilkumiesięczna. Z reguły im dłuższy czas trwania, tym większe oprocentowanie.. Dla niektórych osób bardziej odpowiednim rozwiązaniem może okazać się konto oszczędnościowe, z którego środki można wybrać praktycznie zawsze bez straty wypracowanego zysku, ale trzeba pamiętać, ze w tym przypadku nieco niższe jest oprocentowanie.