Czasem kiedy potrzeba pilnie większej sumy pieniędzy, jedynym sposobem ich zdobycia może okazać się kredyt gotówkowy. Oczywiście oprócz samej kwoty kredytu trzeba spłacić jeszcze odsetki, a co za tym idzie kredyt kosztuje. Jednak możliwość sfinansowania ważnych wydatków niemal od razu sprawia, że zaciągnięcie kredytu staje się opłacalne, zwłaszcza jeśli jest to kredyt na dość korzystnych warunkach. Chodzi tu nie tylko o warunki czysto finansowe, choć te wydają się być najważniejsze, ale również o warunki związane ze spłatą, czy nawet z załatwianiem formalności.

Przede wszystkim przed zaciągnięciem kredytu trzeba mieć świadomość, ze jest to dość poważne zobowiązanie i trzeba przeanalizować własne możliwości jego terminowej spłaty, zwłaszcza jeśli jest to kredyt na większą sumę. Jeśli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba wybrać najkorzystniejsza ofertę. O korzyści w danym przypadku decydują oczywiście koszty, jakie będziemy musieli w związku ze spłatą kredytu ponieść. Najważniejszy udział w tych kosztach ma oprocentowanie, ale nie jest to udział jedyny, ponieważ do tego trzeba doliczyć różnego rodzaju opłaty manipulacyjne, a zwłaszcza jednorazową i kilkuprocentową opłatę prowizyjną. Także nie tylko samą wysokość kosztów ma znaczenie, ale również to, czy mogą one wzrosnąć. Z pewnością mniejsze prawdopodobieństwo wzrostu kosztów jest w przypadku kredytów udzielanych na bardzo krótkie terminy, ale może on nastąpić choćby w przypadku kredytu, którego okres spłaty to dwa lata. Chodzi głównie o wzrost kosztów związanych z podwyższeniem stóp procentowych (przed czym można się zabezpieczyć wybierając opcję o stałym oprocentowaniu), a w przypadku kredytów winnej walucie dochodzi także kwestia zmiany kursu waluty. Ilość i wysokość rat

Oprócz samych kosztów duże znaczenie będzie miała także ilość oraz wysokość rat, gdyż to decyduje o tym ile splata będzie nas kosztować miesięcznie oraz jak długo będzie ona trwać. Jeśli dysponujemy odpowiednimi dochodami miesięcznymi to może warto zdecydować się na krótszy okres spłaty z większymi ratami, aby jak najszybciej uregulować swój dług. Możemy też wybrać opcję z ratami malejącymi, a wtedy odsetki będą naliczane tylko od wartości kapitału pozostałego do spłacenia, przez co kolejne raty będą coraz niższe. Trzeba się jednak przygotować na wyższe koszty pierwszych rat.