Zdolność kredytowa to nic innego jak nasza zdolność do terminowego spłacania zaciągniętych zobowiązań i tym samym niezbędny warunek do uzyskania wsparcia w postaci kredytu. Bez odpowiedniej zdolności żaden bank nie zdecyduje się na udzielenie nam kredytu, szczególnie jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny.

O naszej zdolności kredytowe w dużej mierze decyduje stosunek wysokości uzyskiwanych dochodów do wartości posiadanych zobowiązań. Czyli ważne jest to ile zarabiamy miesięcznie, ale też to ile miesięcznie wydajemy i jakie mamy zobowiązania. Nie bez znaczenia jest również forma zatrudnienia czyli inaczej źródło uzyskiwania dochodów, czy też koszty utrzymania oraz aspekty takie, jak nasz wiek czy stan cywilny.

Im wyższą mamy zdolność tym lepiej. Lepsza zdolność kredytowa przełoży się zarówno na możliwość uzyskania od banku wyższej kwoty, ale także na korzystniejsze ogólne warunki kredytu hipotecznego lub kredytu gotówkowego.

Niestety nie każdy z nas posiada odpowiednią zdolność kredytową, wysoką na tyle aby móc uzyskać bez problemu kredyt na budowę domu lub kupno mieszkania. Na szczęście istnieją sposoby które mogą pomóc nam w poprawie naszej zdolności kredytowej i jeżeli skorzystamy z nich odpowiednio wcześniej możemy uzyskać od banku pozytywna decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. A zatem musimy pamiętać o tym aby:

zadbać o historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Kredyty spłacane w terminie, nawet te niewielkie, mogą dodatkowo podnieść naszą ocenę punktową. Czasami warto celowo kupić kilka drobnych sprzętów na raty kilka miesięcy przed planowanym złożeniem wniosku kredytowego. zbudować pozytywną historię kredytową, jest to wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji o terminowo spłacanych przez nas zobowiązaniach, które działa jak wyraźne zasygnalizowanie bankowi, że jesteśmy rzetelnym kredytobiorcami. nieużywane karty kredytowe i niewykorzystywany aktywny kredyt odnawialny może skutecznie obniżyć nasz dochód netto, dlatego przed wnioskowaniem o kredyt zrezygnujmy z nich, gdyż może się okazać, że będzie to dobre rozwiązanie przed złożeniem wniosku o kredyt. raty równe to lepsza opcja niż raty malejące, jest to rozwiązanie lepsze dla osób które mają problem z odpowiednią zdolnością kredytową. Ten rodzaj rat jest niższy i wpływa oczywiście na wydłużenie okresu, podnosząc tym samym całkowity koszt kredytu, jednak będzie to miało znaczenie i ten rodzaj rat może pomóc przy uzyskaniu kredytu. Wstępne obliczenie naszej zdolności kredytowej może być bardzo pomocne przed zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania, w postaci kredyt hipotecznego.