Podstawowe dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu

Najważniejszym dokumentem dla banku jest oczywiście dokument potwierdzający naszą tożsamość. Obecnie jednak mało który bank udziela kredytów tylko w oparciu o dane z dowodu osobistego – z takiej usługi można skorzystać wyłącznie w parabankach. Bardzo ważne jest zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o wysokości naszych zarobków. Niejednokrotnie to właśnie na tej podstawie bank wydaje decyzję o przydzieleniu nam kredytu w konkretnej wysokości. Niekiedy konieczne będzie okazanie deklaracji podatkowej. Dodatkowe dokumenty są konieczne także w przypadku podpisanej intercyzy małżeńskiej.

Co prawda w przypadku niektórych rodzajów kredytów należy okazać bankowi dość wiele dokumentów, mimo wszystko formalności są znacznie okrojone. Dzięki temu potencjalny pożyczkobiorca może szybko zapewnić sobie kredyt w satysfakcjonującej wysokości, który przeznaczy na zakup mieszkania, samochodu, wyposażenia firmy lub innych dóbr.

W zależności od kredytu o jaki się ubiegamy jak i jego wysokości, inne i odmienne dokumenty będziemy musieli przedstawić. Jeżeli potrzebujemy pożyczyć kilkaset złotych, zazwyczaj wystarczy jedynie dowód osobisty i nasze oświadczenie o zarobkach. W przypadku kredytu na kilkadziesiąt tysięcy, bank nieco skrupulatniej będzie sprawdzał nasza sytuację finansową. Jeszcze inaczej ma się sprawa przy kredycie hipotecznym na kilkaset tysięcy złotych. Wówczas bank bardzo skrupulatnie i kompleksowo przeanalizuje nasza sytuację finansową, łącznie z weryfikacją wyciągów bankowych za kilka ostatnich miesięcy jak i weryfikacją historii kredytowej.