Zalety i wady leasingu Leasing samochodu jest zdecydowanie szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem niż ubieganie się o kredyt samochodowy , niesie on za sobą kilka ważnych korzyści takich jak: zdecydowanie szybsze pozyskanie pojazdu, znacznie miej formalności, stała i niezmienna rata leasingu, możliwość przeniesienia opłat związanych z naprawami technicznymi samochodu na leasingodawcę, opcję umożliwiającą zmniejszenie podstawy opodatkowania, a także brak konieczności angażowania dużych środków własnych.

Jednak tak samo jak każdy inny produkt bankowy poza wieloma plusami to rozwiązanie posiada także wady o których również powinniśmy się dowiedzieć. Do tych największych wad o których musimy wiedzieć należy brak klauzuli o wykupie samochodu, powoduje to, że leasingobiorca nie ma możliwości przejęcia auta na własność. Inną wadą jest konieczność uiszczania rat w przypadku uszkodzenia lub utraty pojazdu, brak możliwości wypowiedzenia umowy przed czasem, oraz brak możliwości modyfikacji pojazdu bez zgody banku czyli inaczej leasingobiorcy. Leasingobiorca nie może również sprzedać pojazdu.

Plusy i minusy kredytu samochodowego Kredyt samochodowy jest znacznie bardziej skomplikowany pod kątem proceduralnym, ale w porównaniu z leasingiem ma również wiele zalet, do których możemy zaliczyć: zaciągnięcie kredytu na dowolną kwotę w zależności od zdolności kredytowej, możemy zakupić pojazd z dowolnego źródła, możliwe jest również rozłożenie rat na dłuższy lub krótszy okres. W trakcie spłacanie, kredytobiorca może sprzedać stary samochód i kupić nowy, spłacanie rat można również zawiesić, a po spłacie kredytu kredytobiorca staje się właścicielem pojazdu.

Niestety żadne rozwiązanie nie posiada tylko samych zalet, dlatego również w tym przypadku należy przyjrzeć się jego wadom do których możemy zaliczyć: znacznie więcej formalności do wypełnienia oraz dokumentów do przygotowania, zdecydowanie mocniejsze niż w przypadku leasingu obciążenie zdolności kredytowej oraz niekorzystne zabezpieczenie kredytu.

A zatem jak się okazuje nie ma jednego idealnego rozwiązania , wszystko zależy od potrzeb oraz możliwości klienta. Najważniejsze aby znaleźć dla siebie najlepszą i najkorzystniejszą ofertę.