Zaciągając kredyt poza oczywistymi cechami kredytu musimy wziąć pod uwagę także współczynnik LTV czyli inaczej mówiąc Loan To Value. Jest to wyrażony w procentach stosunek pomiędzy wysokością kredytu, a wartością nieruchomości zabezpieczenia kredytu. Na ten czynnik wpływa przede wszystkim nasz wkład własny który im jest większy tym bardziej obniża wskaźnik LTV. Oczywiście na rynku z pewnością pojawiają się instytucje które bez problemu sfinansują kredyt o wskaźniku LTV 100%, jednak będzie on wówczas znacznie droższy ponieważ poza podwyższoną marżą na jego wysokość będzie miał wpływ również brak wkładu własnego.

Biorąc kredyt musimy wziąć również pod uwagę to, że kredytodawcy często wyróżniają swoich stałych klientów dodatkowymi bonusami. Dlatego tez warto zacząć poszukiwania odpowiedniego banku od tego z którym jesteśmy już związanie od dłuższego czasu ponieważ jego oferta na tle innych może być dla nas najbardziej korzystna. Każda instytucja finansowa ma wgląd do całej historii finansowej swojego kredytobiorcy, dlatego wiarygodność jest bardzo ważnym elementem podczas zaciągania kredytu. Może mieć to wpływ na naszą zdolność kredytową a co za tym idzie nie będziemy mieli w przyszłości większego problemu ze spłata kredytu. Weźmy pod uwagę również to, że zdolność kredytowa to nie tylko wysokość naszych zarobków. Wpływa na nią maja również wszystkie wydatki, wielkość gospodarstwa domowego, a także kredyty które zaciągaliśmy wcześniej oraz to czy były one przez nas regularnie spłacane, a także to czy zostały już spłacone.

W wielu przypadkach potencjalni kredytodawcy proponują nam skorzystanie z innych produktów bankowych które mają w swojej ofercie np. rachunek osobisty, karta kredytowa, w celu obniżenia wartości oprocentowania. Przed podjęciem takiej decyzji dokładnie ją przeanalizujmy ponieważ możemy zostać w ten sposób zobligowani do wykorzystywania tego produktu na określonych warunkach przez kilka lat. Jeżeli nie spełnimy tych warunków może się okazać że marża zostanie podniesiona.