Sektor kredytowy i pożyczkowy od pewnego czasu rejestruje wzrost podmiotów nie bankowych oferujących pomoc finansową dla osób fizycznych i firm. Tak naprawdę instytucje typowo pożyczkowe, nie zajmujące się zróżnicowanymi usługami finansowymi, istnieją w Polsce od niedawna. Poza tym parabanki stały się naturalną częścią rynku finansowego i co ważne, cieszą się coraz większa popularnością. Świadczy to m.in. o tym, że oferują usługi godne polecenia.

Popyt na kredyty pozabankowe

Zmiany w poziomie zamożności polskich gospodarstw sprawiły, że znacząco wzrósł popyt na pożyczki. Z drugiej strony w porównaniu z ubiegłymi latami, instytucje pożyczkowe również zmieniły swoją ofertę i rozszerzyły działalność proponując różnorodne produkty. Pozytywny wizerunek parabanków to efekt możliwości porównania ich usług z innymi podmiotami sektora finansowego. Zmiany wizerunkowe są znaczące. Jeszcze kilka lat temu postrzegano firmy pożyczkowe jako mało profesjonalne, niszowe, których oferta jest skierowana do wąskiej grupy klientów. Dzisiaj, pożyczki i kredyty gotówkowe to nie wszystko. Parabanki mają urozmaiconą ofertę zaadresowaną np. do klientów banków segmentu consumer finanse. Poza tym instytucje te nastawione są głównie na klientów, które mają nieco niższe dochody niż przeciętna pensja.

Kanały komunikacji

Aktywność firm pożyczkowych jest bardzo duża. Z racji tego, że muszą konkurować z tradycyjnymi bankami korzystają one z wszystkich możliwych kanałów sprzedaży, a tym:

-sieci oddziałów stałych, -online, -mobilnie, -poprzez agentów i pośredników, -porównywarki, -media społecznościowe (np. Facebook, Twitter).

Dwie ostatnie formy działalności dotyczą modelu franczyznowego. Dostęp do sektora pożyczkowego w każdym miejscu i w każdej chwili jest możliwy dzięki postępowi technologicznemu. Korzystanie z oferty kredytowej przez telefon nie jest niczym dziwnym. Dzięki temu wyznaczane są też nowoczesne standardy działalności firm pożyczkowych. Zwiększenie liczby klientów, korzystających z kredytów udzielanych przez instytucje pozabankowe jest także wynikiem polityki finansowej państwa. Zmiany prawne w otoczeniu sektora bankowego sprawiły, że dla części klientów wiele możliwości finansowania stało się niedostępnych. Tym samym banki były zmuszone do ograniczenia oferty i zmiany profilu klientów oraz kierunku swojej działalności. Konsumenci, którzy nie znaleźli w banku potrzebnych im produktów zwrócili się do sektora pożyczkowego. Tym samym uczestniczyli w reklamie firm, stając się ambasadorami marki.

Od 2008 roku rynek kredytów i pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe wzrósł dwukrotnie. Natomiast dynamika wzrostu wyniosła aż 50% co jest spektakularnym wynikiem. Najwięcej kredytów zaciąga się na kwoty 4000-5000 zł. Dzisiaj tego typu kredyty mają znaczący udział na rynku consumer finance. Obecna sytuacja sektora pożyczkowego nie byłaby możliwa bez zbudowania relacji z konsumentami kredytów gotówkowych, a zwłaszcza konsumenckich. Dzięki wypracowanej współpracy możliwe jest sięganie po kredyty poza bankiem. Warto dodać, że cieszą się one podobnym zaufaniem jak produkty bankowe i kas spółdzielczych. Od momentu powstawania sektor pożyczek przeszedł długa drogę. Dzisiaj to efekt wieloletniej pracy nad dbałością standardów i stosowanie szeroko zakrojonych praktyk biznesowych. Dużą rolę odgrywa szeroko rozumiana grupa liderów tego sektora i aktywność organizacji pozarządowych, co wpływa na podniesienie poziomu zaufania wśród społeczeństwa.