Każdy bank, będąc instytucją nastawioną na zarabianie pieniędzy (żaden z nich nie ziała charytatywnie, choć jest to dość logiczne), chce przyciągną do siebie jak największą ilość klientów. Robią to oczywiście na różne sposoby - tutaj promocja darmowych kont osobistych, tutaj promocja oprocentowania lokat, tutaj zaś promocja niskiego oprocentowania kredytu gotówkowego - sposobów marketingowych, które stosują banki jest naprawdę bardzo wiele. I to nawet w przypadku, kiedy dla jednego klienta jest coś „za darmo“, można być pewnym, że bank stratny nie pozostanie i odbije sobie tę potencjalną stratę (na przykład przy darmowych kontach) gdzie indziej.

Kiedy już jednak bank zdobędzie potencjalnie zainteresowanego klienta, niewątpliwie będzie on przyciągany w możliwie każdy sposób. Na przykład właśnie lepsze warunki prowadzenia rachunków osobistych, żeby klient przeniósł się do konkretnego banku (jeżeli obecnie posiada konto w inny banku), czy też lepsze warunki oprocentowani kredytu w momencie, jeżeli pensja od momentu podpisania umowy będzie przelewana na konkretny rachunek. Takie rozwiązanie jest stosowane naprawdę powszechnie, jednak może mieć też i swoje pozytywne strony. Najczęściej jest bowiem tak (i to w większości działających obecnie banków), że jeżeli pensja konkretnej osoby wpływa przez jakiś czas na rachunek banku w którym ma się kredyt, jest się traktowanym jako stały klient. Takie osoby mają często o tyle łatwiej, że (skoro bank wie jak duże kwoty są przelewane na konto jako wynagrodzenie) nie trzeba dostarczać żadnych zaświadczeń o zarobkach czy też innych dokumentów kiedy chce się zaciągnąć owy kredyt, bądź dobrać dodatkowe pieniądze. Wtedy najczęściej składa się jedynie pisemne oświadczenie (posiadające moc prawną) i można dość szybko ciszy się dodatkową gotówką.

Kredyt na oświadczenie jest dostępny jednak tylko albo dla stałych klientów, albo w przypadku obowiązującej promocji, ponieważ inaczej byłoby to zbyt duże ryzyko dla banku - każdy może przecież złożyć oświadczenie, które będzie mijać się z prawdą (oczywiście jest to karalne, jednak nie każdego będzie to w stanie odstraszyć). Trzeba dodatkowo pamiętać, że bank będzie chciał się zabezpieczyć, więc najczęściej takie oferty są mocno ograniczone.